Máte zahrádku? Aspoň malou? Nebo znáte někoho, kdo ji má? A chcete pomoct Matce Zemi, zkrátka proto, že je to taky matka a ty to mají těžké? Sázejte kytky, jako my!

Anglický trávník je nuda. Nic proti Angličanům, ale skoro furt jim doma prší a princ Harry se v mládí oblékal jako nacista. To jako důkaz, že se máte řídit radši mým příkladem, snad stačí. Jestli ne, tady ještě nějaká statistika:

  • Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu. To znamená, že za 100 let by na planetě nebyl žádný. (zdroj: Český rozhlas)
  • Vymírání hmyzu je osmkrát rychlejší než u savců, ptáků nebo plazů. (zdroj: Český rozhlas)
  • Nejčastěji se trávník v českých rodinách seká jednou týdně, na krátko (zdroj: diskuze na Emiminu)
  • 8 dětí z 9 víc baví běhat mezi kytkami než po jednolité zelené ploše (zdroj: anketa na dětském hřišti v Horní Plané)
  • Sečení trávy je opruz a radši bych si místo toho došla na zmrzku (zdroj: Supermatka.cz)

Jak zachránit hmyz?

Nejdřív poděkujme Gábi z Utukutu za tip (protože na celý tenhle nápad mě přivedla její zmínka na Facebooku). A nebo komukoliv jinému, protože tohle téma teď frčí 😊 A nebo prostě sami sobě, protože to chcete udělat a zasloužíte si to 😊

Pak si kupte travní směs s lučními květy. My si pořídili tuto, koupili jsme ji normálně v OBI, protože jsme líní a chceme všechno hned. Na internetu je ale hodně eshopů, stačí zadat do vyhledávače „luční semena“ a vybírat. Mírně se liší i složení květin.

Ideální je plochu trochu odplevelit, protože plevelní rostliny jsou dost agresivní, takže trsy kopřiv můžete s klidným svědomím poslat pryč. Půdu můžete ještě upravit jako před jinou sadbou, ale pokud není úplně poničená, prostě jen rozhazujte semena okolo sebe a užívejte si to.  Dobrý tip je smíchat směs s trochou písku – semena se pak tak snadno neodfouknou k sousedům.

Pak už jen čekejte, jak se vám léto odmění!

My jsme využili plochu, která už zarostlá byla. Protože jsme líní, jak už jsem zmínila. A víte co? Je to paráda, takhle na divoko. Prosekáváme jen cestičky a máme svoje dobrodružné džunglové hřiště. Sekačka spí v garáži, sekat budeme jen dvakrát ročně a užijeme si ještě víc kytiček, broučků, motýlů než doteď. No dobře, možná i klíšťat – ale ty jsou zase jiná kapitola a dá se proti nim bojovat třeba repelentem nebo levandulí 😉

Tak sadbě zdar! A když se pochlubíte fotkami svých džunglí, budu ráda, třeba ostatní inspirujete a celé Česko bude bzučet jako dřív 🙂 (Ano, vím, že hlavně by pomohlo, kdyby někdo šel už konečně bručet… Ale to je jiná kapitola).