Už delší dobu na mě ze všech možných virtuálních zákoutí vyskakovaly reklamy na různé knihy přizpůsobené na míru přímo konkrétním dětem. Protože jsem ale od přírody nedůvěřivá a mateřstvím se mi tato vlastnost jen utvrdila, rozhodla jsem se, že než vám nějakou doporučím, pořádně je všechny prozkoumám. A když se blíží ty Vánoce a někteří z vás možná o takovém dárku přemýšlí, přináším velký přehled personálních knih! Ať i vy víte, kterou vybrat. Jen neváhejte moc dlouho – zpracovat takový výtisk přece jen chvíli trvá.

Proč je vlastně pro děti tak důležité čtení? „Pokud si s třídou 20 žáků 2. až 3. třídy základní školy promítneme film Ostrov Robinsona Crusoe a následně necháme děti pomyslný ostrov namalovat, sejdou se nám více či méně podobné obrázky. Ale pokud si ve třídě knihu přečteme, dostaneme 20 naprosto odlišných ostrovů, i přes fakt, že všechny děti slyšely stejný text. Děti pochopí nespoutanost vlastní fantazie a omezenost filmové nebo obrazové předlohy,“ říká Martin Donátek z nakladatelství Big Jumbo. A já to můžu podepsat! Pokud je navíc kniha přímo o dítěti, motivace ke čtení je ještě větší.

Recenze se tentokrát zúčastnilo celkem pět nakladatelství. Musím říct, že mě příjemně překvapila celková kvalita zpracování všech knižních kousků. Rozhodně neprohloupíte, pokud se pro kteroukoliv z těchto knih rozhodnete, a s dětmi si při čtení užijete hezké společné chvíle.

Naopak mě zklamalo, že jen v jednom výtisku jsem neobjevila nějakou menší nebo větší gramatickou chybu, mezeru tam, kde být nemá, v jedné knize se dokonce objevilo i vynechané slovo. Rozhodně je ale na místě říct, že jsem otravný hnidopich, takže například manžel si zmíněných prohřešků vůbec nevšiml a je velmi pravděpodobné, že tyto drobnosti přehlédne i jiný čtenář. I tak bych ale všem nakladatelstvím kromě prvního jmenovaného doporučila najmout znovu šikovného korektora a knihy nechat vyčistit do úplně křišťálové podoby.

Společným jmenovatelem personálních (nebo také osobních, originálních) knih je jméno hlavního hrdiny pohádkového příběhu. To je volitelné, podle toho, zda máte doma malého Karla, nebo Karličku. Další detaily se pak liší podle jednotlivých titulů a pojetí. Někde se vyskytuje i jméno města, kde hlavní hrdina bydlí, jména jeho kamarádů, nebo třeba přímo fotografie vložené do ilustrací. Z původního záměru knížky jednoduše obodovat nakonec sešlo, protože každá z nich je natolik jiná, že by pak srovnání nebylo, jak se říká, směroplatné. Podle toho, co přesně požadujete, tedy také vybírejte. Provedu vás džunglí jejich výhod a slabin!

Originální knihy: Pohádkový den rytíře Filipa, cena: 599 Kč

Vyberte, pokud: Preferujete luxusní vzhled, milujete barevné obrázky a nevadí vám, že v příběhu nebudou vyloženě fotografie dítěte (kromě věnování v úvodu). A taky pokud jste gramatický hnidopich a fakt nechcete dělat kompromisy.

V tomto případě musím pochválit precizní korektorskou práci, jelikož mé hnidopišské oko nenašlo opravdu žádný formální nedostatek. Hlavním plusem je luxusní vzhled knihy daný i jejím větším formátem a celkově poctivé zpracování.

Co je v knize „navíc“: Nejen texty, ale také ilustrace jsou přizpůsobeny tomu, jak dítě v reálu doopravdy vypadá. Tón pleti, vlasy, oči, oblíbená barva jako součást oblečení hlavního hrdiny. V příběhu figuruje dokonce i astrální znamení a jemu přisouzený polodrahokam, erb rytíře pak zdobí iniciály dítěte. Zmíněna jsou nejen jména kamarádů (možnost v podstatě u všech personálních knih), ale také místo bydliště. Rodič může rovněž určit, jak se bude jmenovat rytířovo koťátko. Jméno dítěte najdete i na deskách a hřbetu knihy. Více o výrobě naleznete zde.

Příběh: Vzhledem k tomu, že jde o knihu pro nejmenší chlapečky – od dvou let, je příběh dojemně milý (i když já jsem těhotná, takže to berte s rezervou, dojme mě i Deník Sport). Ale vážně. Moc se mi líbí, že je pohádka vystavěna jako dějově jednoduchá, pro malé děti přitom stále napínavá a dobrodružná. Rytíř Filip se v ní hodně věnuje tomu, že se obléká, papá, provádí hygienické úkony, pak tedy mimochodem zachrání princeznu před zlým drakem, ale místo její ruky a poloviny království se mu dostane slibu, že si s dotyčnou může druhý den hezky hrát na královském dvoře. A tak si po celém tom náročném úkolu dá bublinkovou koupel a jde spinkat. No řekněte, nebrali byste takový svět taky?

Další knihy, které si v tomto nakladatelství můžete objednat, jsou sestaveny samozřejmě i pro starší děti. Vzhledem k tomu, jak citlivě byla vypracována pohádka pro nejmenší, věřím tomu, že ani ostatní tituly v tomto směru nezklamou. Stačí jen zapátrat po žádané věkové kategorii.

Grafika, ilustrace: Ilustrace jsou krásné, sytě barevné. Text je vložen přímo do celostránkových obrázků, což místy maličko znesnadňuje čtení, ale opravdu jen minimálně. To, že obrázky knize dominují, odpovídá i zvolené věkové kategorii. Font je dostatečně velký a dobře čitelný.

Vazba, papír, tisk: Vazba je šitá, takže by mělo být vyloučeno jakékoliv uvolnění listů. Papír je matná křída o vysoké gramáži. Formát knihy přispívá k luxusnímu dojmu, stejně jako pevné a leskle laminované desky. Je to jedna z knih, na které musím pořád sahat, hladit je a očichávat, protože… protože jsou prostě takové pěkné!

Co ještě nakladatelství nabízí: Kromě samotné knihy můžete dokoupit ještě dárkové předměty s tematikou příběhu – například hrneček, tričko nebo blok. Nabízí se i knihy v angličtině.

simonek1

Pohádkový den rytíře...

Osobní knihy: Skřítek Tomáš, cena: 420 Kč

Vyberte, pokud: Jste milovníci přírody a zároveň chcete pro svého drobečka trochu toho škodolibého potěšení. Velkým plusem je montáž obličeje dítěte přímo do postavy skřítka (důkladnou práci s fotkami pak naleznete ještě u nakladatelství Krásné čtení, ale způsob zpracování je odlišný).

Krásný příklad toho, že kniha se nemá soudit podle obalu! Přiznám se, že na první pohled mě tento kousek moc nenadchl. Působil na mě trochu amatérsky. Možná za to může zvolené písmo na titulce a její nevýraznost, jakoby grafik zrovna neměl svůj den. Ale chyba lávky! Už během prvního listování jsem pomalu roztávala, obrázky, které se mi nejdřív nezdály být úplně podle mého vkusu, jsem si zamilovala, a nakonec se z knížky stal jeden z mých oblíbenců.

Co je v knize „navíc“: V této knize najdete zvláštní úkaz – její tvůrci totiž vašemu děťátku vezmou hlavu (naštěstí jen obrazně), a pak ji pěkně naroubují na tělíčko malého lesního skřítka. Vaše ratolest tedy v knížce vystupuje nejen díky svému jménu, ale jaksi i skutečně. Zní to trochu bláznivě, ale výsledek je opravdu moc pěkný a efekt personální knihy tak dostává další rozměr. S fotkami pracují i někteří další výrobci, mně osobně tento způsob přišel nejzajímavější. V příběhu se vyskytuje jméno dítěte a dvou jeho kamarádů – jiné knihy od tohoto nakladatelství pak zase pracují třeba i se jménem dědečka či místem bydliště (liší se dle konkrétních titulů). Jméno dítěte najdete i na deskách hřbetu knihy.

Příběh: Příběh o skřítkovi, který chrání les, zvířátka a lidem je neviditelný. Pro chlapce od čtyř let, kteří mají rády přírodu, a pro jejich rodiče, pro které je důležité v nich tento vztah podporovat. Právě příběh byl dalším bodem, za který dávám velké plus. To je tak, když do lesa přijdou dva uličníci, a jsou tak zlobiví, až jim z toho narostou zaječí uši… kterých se nezbaví, dokud nezačnou sekat dobrotu. Nejveselejší na tom je, kdo přesně ti uličníci jsou. Hádáte dva kamarády vašeho miláčka? No jistě! Musím říct, že tento nápad považuju za esenci lidské geniality. Využití přirozené (ale stále velmi laskavé) škodolibosti dětí jistě způsobí, že budou na knize viset od rána do večera a nic jiného vás číst ani nenechají.

Grafika, ilustrace: Přes první dojem, že ilustrace nejsou ty z nejhezčích, nakonec převládá celkově dobrý pocit. Podle náhledů dalších titulů, které Osobní knihy nabízí, si také můžete vybrat knihu i od jiného ilustrátora, jehož volba bude vašemu gustu vyhovovat víc. Sazba textu je povedená a působí profesionálně. Určitě Vás také potěší, že výběrem jakéhokoliv titulu podporujete začínající umělce, kterým toto nakladatelství dává šanci.

Vazba, papír, tisk: Vazba lepená, zdá se být odolná. Stránky jsou silnější gramáže, velmi příjemné na omak a působí dobrým dojmem. Desky jsou pevné, leskle laminované.

Co ještě nakladatelství nabízí: Ke knize můžete objednat také tričko s motivem pohádkového hrdiny (tedy vašeho dítěte), k dostání jsou i anglické verze knih. Vybírat můžete dále knihy pro dospělé (například soubor receptů). Pokud jste tvořiví, můžete si nechat zhotovit knihu s vlastním příběhem a ilustracemi (podle cen na webových stránkách vychází při standardním provedení přibližně na 800 Kč, záleží ale na individuální kalkulaci).

skritekkuba1

skritekkuba2

 

Krásné čtení: Jak čertice Lucifína zlobila (třeba Jakuba a Filipa), cena 290 Kč – 590 Kč podle míry přizpůsobení

Vyberte, pokud: Sháníte něco výchovného, ale zase ne moc, a máte doma tak trochu zlobidla. Prioritou je pro vás využití vašich fotografií přímo v rámci ilustrací k příběhu. Jasnou volbou by pak knížka byla v případě, že ji plánujete věnovat dítku k narozeninám.

Další příklad knihy, která krásně pracuje s fotografiemi a zapojuje je přímo do ilustrací. Ke šmikání hlav jako u nakladatelství Osobní knihy tady nedochází, ale zvolený způsob je neméně originální a působí moc příjemně. Povedený je také text. Musím říct, že i když jsem se jakožto přecitlivělá matka trochu bála, jestli nebude v knize moc strašení, byla jsem potěšena, jak citlivě a laskavě je příběh sepsán.

Co je v knize „navíc“: Pokud zvolíte dražší variantu knihy s fotografiemi (490 Kč), uděláte dobře. Fotky dětí, případně jejich rodiny, jsou totiž zapracovány do příběhu ve velké míře, originálně a efekt „to je kniha o mně!“ je tak opravdu silný. V nejdražší verzi knihy pak bude navíc ještě narozeninová dvoustrana (ideální, pokud má být kniha narozeninovým dárkem). Kniha může být buď jen pro jedno dítě nebo pro oba sourozence zároveň. Uvádí se opět bydliště, tentokrát včetně ulice, takže nemůže být pochyb, o kom že to vlastně celá pohádka je. A protože jde o mikulášskou tématiku, můžete uvést i konkrétní věci, za které má Mikuláš vaše děti v rámci příběhu pochválit a pokárat. Jméno dítěte je i na deskách.

Příběh: Kniha je určena dětem od tří do osmi let. Kdo by čekal, že čertice Lucifína napravovala zlobivé kluky, byl by na omylu. Zápletka se totiž má přesně opačně! Lucifína je čertisko se vším všudy, až jsem se chvílemi musela smát, jak moc je podobná mému synovi. Výchovný efekt tedy v příběhu je, ale nenásilně – nezlobí přeci hlavní hrdinové, ale pohádková postava. Nemusíte tedy mít obavu, že by vaše děti byly po čtení smutné nebo měly pocit, že jim někdo něco knížkou vyčítá. Takže jak se říká, vlk se nažere, ale koza zůstane celá! Myslím, že tahle pohádka se bude líbit všem.

Grafika, ilustrace: Ilustrace považuji spíše za průměrné, ale jako u jiných knih, i tady to bude otázka vkusu. Zajímavým prvkem je spojení kresby a fotografií, efekt je rozhodně zajímavý. Zapracování fotografií dětí a rodiny je nápadité – tu je najdeme na lednici, tu na tričkách hlavních hrdinů…  Barvy jsou příjemně syté, sazba úhledná a písmenka velká tak akorát i pro nejmenší čtenáře.

Vazba, papír, tisk: I tady dávám pomyslnou jedničku za zpracování. Oblíbené lesklé lamino na pevných deskách, solidní lepená vazba, papír opět vyšší gramáže a příjemný na dotek. Knihomolové se budou s tímhle výtiskem mazlit rádi.

Co ještě nakladatelství nabízí: Doplňků, které můžete ke knize mít, není málo. Polštářek, čelenka, dárková krabička nebo rovnou celý set hezky umocní dárkový dojem. Nakladatelství nabízí knihy i pro dospělé (třeba partnerskou pohádku, která je dospěláckou obdobou dětského příběhu o Lucifíně).

lucifina1

lucifina2

 

Big Jumbo: Havran Tik a cirkus Riko, cena 280 Kč

Vyberte pokud: Hledáte levnější variantu osobní knihy, máte rádi „dárky navíc“ a milujete napínavé příběhy, při kterých se budou i vaši malí dobrodruzi třást napětím! V nabídce jsou elektronické knihy a audioknihy.

Jedna ze dvou knížek, kde jméno hlavního hrdiny není obsaženo přímo v názvu na titulce, což je dáno technologií výroby. Díky tomu ale může být dosaženo nižší ceny, bonusem jsou pak i mp3 písničky, které je možné při zakoupení knihy stáhnout. Příběh je jako dělaný pro nejmenší detektivy.

Co je v knize „navíc“: Přímo do příběhu je v případě knížek od Big Jumbo začleněno jméno hlavního hrdiny nebo hrdinky, jméno jeho kamaráda (u recenzovaného titulu tato možnost zrovna chybí, pro mě to ale bylo vyváženo tím, že jde o příběh pro nejmladší čtenáře) a místo bydliště.  I tady naleznete věnování na míru s možností vytištění fotografie. Při zakoupení knihy si můžete zdarma stáhnout tematické mp3 písničky, což je velmi originální doplnění.

Příběh: Vybraný titul je určen pro děti od pěti let. Velmi napínavý příběh určitě není pro útlocitné povahy, protože během cirkusového vystoupení dojde k únosu hlavního hrdiny nebo hrdinky v pirátské truhle a do pátrání se zapojí dokonce i policie. Na druhou stranu pro děti, které mají pro strach uděláno, je to opravdu skvělá volba! Já sama jsem byla tak napjatá, až jsem skoro přeskakovala stránky, abych zjistila, jak všechno dopadne a jestli budou zloduši po zásluze potrestáni (byli, toho největšího na konci klepla pepka). Samozřejmě nechybí ani motiv přátelství a lidské dobroty, který nakonec vede k tomu, že vše dobře dopadne.

Grafika, ilustrace: Obrázky jsou pěkně propracované, sytě barevné, plné zajímavých detailů k prozkoumání. I když je kniha (záměrně!) hodně textová, ilustrací v ní určitě není málo a je to jedna z těch, které vás budou bavit i po dočtení příběhu, protože se budete rádi vracet právě k obrázkům. Zdá se, že ilustrátorka si práci užívala a na výsledku je to znát. Dojem titulní strany mi malinko pokazilo logo nakladatelství vpravo dole – je formou nenápadného štítku, ale i tak by se bez něj kniha, myslím, v pohodě obešla.

Vazba, papír, tisk: Vazba je pevná. Desky jsou silné, poctivé a leskle laminované, vnitřní stránky tvoří papír s vyšší gramáží. Titulní list, na kterém je vytištěno věnování, má tendenci při otevření knihy pospíchat za předsádkou, a proto se snadno může stát, že věnování přehlédnete. Menší mínus dávám za dojem, kterým kniha působí při otevření – sama nevím, čím to je, možná technologií lepení, ale otáčení stránek mi občas připadalo těžkopádnější – někde u sebe držely více než o pár listů dál. Jde ovšem zase spíš o drobnou výtku, která není výrazně na škodu celkovému dojmu. Ten zůstává pěkný. Tisk je velmi sytý a dává krásně vyniknout výrazným barvám ilustrací.

Co ještě nakladatelství nabízí: Kromě zmíněných audioknih a elektronických knih se nakladatelství Big Jumbo soustředí také na zajímavý projekt Já čtu, z jehož výsledků vyplývá, že až 80% dětí se po přečtení osobní knihy s větší radostí vrhlo také na čtení knih klasických. A to je podle slov zakladatele hlavním cílem Big Jumbo – vrátit děti ke čtení.

cirkusriko1

cirkusriko2

 

 

Modrý slon: Afrika, cena 289 Kč, věnování s fotografií za příplatek 30 Kč

Vyberte, pokud: Jste milovníky zvířátek, rádi se dozvídáte nové věci, hledáte ekonomičtější variantu osobní knihy při zachování kvality zpracování.

Ani tady nenajdete jméno dítěte přímo na titulce, je ale potřeba říct, že i přes nižší cenu působí kniha dražším a poctivým dojmem. Velké plus jsou překrásné ilustrace a poučení o zvířátkách. Knihy z nakladatelství slon nabízí například e-shop Amosek.cz, ten bohužel do konce roku 2016 jejich výrobu pozastavil. Pokud se tedy pro Afriku rozhodnete, doporučuji vydržet do ledna nebo zapátrat u přímo u nakladatele (zde je ale kniha o něco málo dražší).

Co je v knize „navíc“: Jde o klasickou (tedy jednodušší) podobu knihy na jméno dítěte. Zadává se opět bydliště a jméno kamaráda. Jedná se o ekonomičtější, ale opravdu velmi povedenou variantu personální knihy.

Příběh: Cílová skupina je od tří let věku. Anotace na webu představuje knihu jako „nejnovější osobní knihu o Africe a zvířátkách, která tam žijí. Děti se při čtení seznámí se slony, žirafami, hrochy, antilopami a spoustou dalších afrických živočichů. Kniha obsahuje prvky encyklopedie, které jsou zamíchány v líbivém dětském příběhu plném fantazie.“ Jde tedy o hezkou volbu pro děti, které si nenechají ujít žádnou návštěvu zoo a rády se dozvídají nové věci. Zaujala mě skutečnost, že hlavní hrdina nebo hrdinka je ze školky vyzvednut dědečkem, a když maminka s tatínkem odjedou na služební cestu, nemá problém ani s pobytem u prarodičů. Pokud tedy často využíváte hlídání, možná i tento příběh může vašemu dítěti pomoci to brát v pohodě a s klidem. Jako problematickou ale vidím zmínku o oslavě pátých narozenin hlavního hrdiny – údaj o věku měnit nelze, a tak vašemu malému zoologovi zkrátka bude pět, i kdyby mu byly čtyři.

Pro tříleté dítě možná kniha obsahuje přece jen příliš textu, na druhou stranu členění po kapitolách umožňuje i čtení na části – jeden večer se můžete dozvědět něco o hrochovi, další zase o supovi, podle toho, jak budete mít na čtení zrovna chuť.

Grafika, ilustrace: Ó jé. To je opravdu velké lákadlo této knihy! Celostránkové ilustrace jsou nesmírně osobité, precizně provedené a mají šmrnc. Svou kvalitou snadno předčí i jiné dražší výtisky.

Vazba, papír, tisk: Po technologické stránce je kniha velmi hezky zpracována, opět se setkáváme s pevnou vazbou (desky jsou matně laminované) a velmi kvalitním a příjemným papírem. Není co vytknout.

Co ještě e-shop nabízí: Pobavila mě varianta knihy pro dospělé – konkrétně Kámasútra s vámi vybranými jmény. Věřím, že se prodává výborně! Amosek.cz nabízí kromě personálních knih také spoustu „chytrých hraček“ a naučných her montessori typu. Když na stránkách zapátráte, určitě naleznete další inspiraci nejen na Vánoce.

afrika2

afrika3