Když jsem byla mladá, tedy když se starší syn před čtyřmi roky narodil, chtěla jsem být hrozně montessori a tak dál. Teď jsem pocitově už dost stará, cítím se tak na šedesát, ale s tím, že mám ty děti už dvě, to určitě nesouvisí. Na edukativní věci už nemám tolik elánu a často se snažím den prostě nějak přežít. A zajistit, aby ho přežily i děti 🙂 Učící věc od Utukutu mi ale udělala čáru přes rozpočet a vrátila mi montessori nadšení. Poprvé po dlouhých měsících jsem díky ní byla schopná zase uvařit v klidu!

Je to takový dřevěný zázrak. Máme celkem malý byt a v něm celkem hodně věcí. Fáze „minimalismus“ je u nás na spadnutí, ale ještě jsme ji nezahájili. Takže když manžel zjistil, že jsem domů přitáhla Tukana neboli Kid Helper od Utukutu, nesouhlasně pokrčil obočí a prohlásil, že si nepřeje, abych „sem tahala další krámy“. Tím vpodstatě řekl: „Stejně je sem tahat budeš, a já to vím, ale jsem muž a tak vždycky aspoň zamručím, abych si zachoval tvář. Miluji Tě.“
„Taky Tě miluji,“ odpověděla jsem a umístila Tukana před televizi, protože jinam nebylo kam.

Asi za týden jsem sebrala odvahu učící věž vyzkoušet. Ne, že bych s dětma nevařila už předtím. Jsou dost průbojné a intenzivní, takže kdykoliv jsem se pokusila něco ukuchtit, buď si okamžitě přitáhly židli a začaly šermovat s noži a horkým olejem, nebo se prostě v obýváku servaly jak koně.

A popravdě: Učící věž jsem vždycky měla spíš za tahák na nadšené rodiče, kteří neví, co roupama. Mít jí doma vždycky bylo hrozně cool a v tematických skupinkách na Facebooku vás za to všichni plácali po zádech. Jenže vážně: To by fakt nestačila židle?

Ha. NESTAČILA! A tohle má váhu, říká to totiž skeptik! Nejdřív obrazový důkaz. Jestli na nás nejste zvědaví, protože jsme až moc krásní, přeskočte galerii a rovnou čtěte zhodnocení 😉

 

Proč je učící věž (Tukan, Kid Helper) lepší než židle?

Uvolní vám obě ruce

Dítě, které stojí na židli, musíte pořád jistit. Nemůžete si ukročit k ledničce, protože v tu ránu se capart opře a židli převrhne, nebo se zapomene a stoupne do prázdna. Tedy žuchne. To se vám s Tukanem nestane. Je to taková malá ohrádka, jen humánnější.

Stabilita

Konkrétně Tukan se nepřevrátil, ani když na něj 13 – 17 kilové děti lezly ze špatné strany a zkoušely se zaklánět, předklánět, balancovat. Neříkám, že je to záruka a nespoléhejte na to – ale rozhodně je to větší jistota než se židlí. Ta občas padá už pouhým pohledem.

Univerzálnost 

Spodní schůdek umožní i malým batolatům samostatně „nastoupit a vystoupit“, odpadá vysazování a sundavání. Na druhou stranu rok a půl starému chlapečkovi trvalo, než se naučil, jak se dostane ven, aniž by ze sebe musel učinit želé. Ale to jsem vnímala opět spíš jako výhodu. Čtyřleťák se zase snažil lézt do Tukana vrchem, což mi nepřišlo moc bezpečné. Ale jednou jsme si ukázali správný postup a už věděl.

Kapacita i na dvě děti současně

Postavte na židli dva sourozence (1,5 a 4 roky) a schválně, za jak dlouho jeden z nich žuchne na zem jako švestka. Dávám tomu tak pět sekund. Maximálně. Učící věž je pojme pohodlně oba, bez rizika. Pokud tedy nemáte doma malého Samsona, který mladšího sourozence prostě přehodí vrchem a lízne s ním o lustr. My naštěstí ne. Zatím. My máme jenom roztomilého zákeřňáka, který mladšího bratra tlačil zadkem a snažil se ho prolisovat přes opěrku. Ale to nevadí. Mladší ho přetáhl naběračkou. To je fér.

Nosnost a promyšlenost

Bezpečnostní křidélka mají deklarovanou nosnost 15 kg. Celá konstrukce má ale nosnost až 120 kg – takže si na ni bez problému může stoupnout i těhotná maminka nebo dobře napapaný tatínek! Vše je perfektně vyvážené a díky možnosti upravovat horní stupnici a přidávat / odebírat křidélka věž poslouží všem věkovým kategoriím. Klidně i stoletým staříkům, kteří mohou Tukana používat jako schůdky. Rozhodně to tedy není věc, kterou draze pořídíte a za tři roky vyhodíte.

Na co si dát pozor, když Tukana (učící věž, Kid Helper, však víte, co myslím) pořídíte?

Na děti

Ehm. Původně jsem si myslela, že Tukan má jen přednosti. To bylo v době, kdy ještě mladší nebyl dost kreativní. Pak se jednou ráno probudil a z Tukana udělal nejlepší prolejzačku na světě. Vrcholným číslem teď je „vylézt na horní příčku, chytit se vzduchu jedním prstem a balancovat, zatímco druhým prstem se dloubu v nose“. Na druhou stranu, kdyby tohle dělal se židlí, už je dávno dole… 🙂

A taky: Když vaříme, tak tohle nedělá. Akrobata předvádí zásadně pokud je Tukan „uklizen“ na svém místě uprostřed obýváku. Moc ráda bych vám sem dala fotku, ale zatím jsem vždycky upřednostnila rychlý zásah a záchranu zubů před reportáží 🙂

Na cákance

Tukan je ze dřeva. Je to poctivý kousek z české dílny, takže provedení je fortelné a rozhodně věřím, že vydrží i pro další generaci. Stejně jako u Spectry tady ale narážím na problematiku čištění – plast, ať je sebevíc fuj, se prostě čistí líp. O dřevo je potřeba se starat – a zvlášť, pokud ho používáte v kuchyni. Po každém použití proto doporučuju učící věž očistit, aby se do dřeva nezažíraly nečistoty.

Jak bezpečně vařit s dětmi?

Prvotní otázku, jestli vůbec vařit s dětmi, beru za předem zodpovězenou. Ano. Děti se tak spoustu věcí naučí, hezky se zabaví, budou samostatnější. Jde o to dát jim důvěru.

Jak velká ta důvěra má být, nemůže nikdo plošně říct. Jsou rodiče, kteří již v roce půjčí dítěti ostrý nůž. Já na to nervy úplně nemám, takže já to řeším příborákem a hlavně před každým vařením dám z dosahu všechno ostré, horké, chilli a tak dál. Není to zas tak složité a rychle si zajedete systém. Potřebujete nakrájet maso? Dejte dítěti mísu a v ní brambory. Děti obecně baví přendavání, přesypávání, přelévání. Naše pracovní deska je maličká a stejně se mi povedlo najít vždycky místo, odkud dítě nedosáhlo na rizikové věci. Ale vždycky zapojte rozum, to dá rozum! Opařeniny a řezné rány nikdo nechce.

O výrobci

Utukutu je česká firma – založená, jak jinak, na rodičovské dovolené. A protože od nich už máme chůdičky (třeba bohdá bude, že zvládnu recenzi i na ně), Spectru a toužím po houpacím prknu, kterým by mě manžel ale už fakt přetáhnul, dávám za ně ruku do ohně. Navíc jsem měla tu čest poznat i Gábinu, což je taková Utukutu hlava. A je to super milá, hodná a poctivá hlava 🙂