Ten název zní docela šíleně, co? To proto, že se z mého pohledu jedná o dost pánskou záležitost. Všem traktoristkám a profesorce, ke které jsem chodila na přednášky o genderových teoriích, se tímto omlouvám. Máme doma krásný traktor… teda bagr… no prostě to auto.

Velmi jsem se snažila podsouvat synovi naprosto všechny hračky bez rozdílu. Ve dvou letech naprosto rozkošně přebaloval miminka, česal plyšového pejska, vařil v plastové kuchyňce. Před třetím rokem se rozhodl, že na to kašle, a zamiloval se do aut. Na druhou stranu je fajn, že autům vaří večeře, koupe je a večer dokonce ukládá do postýlek.

Ke třetím narozeninám jsem si proto říkala, že by bylo dobré dát mu něco pořádného. Jelikož tomu rozumím asi jako koza petrželi, vybírala jsem tak nějak podle barvy, funkcí, ehm, a doplňků. Nakonec vyhrála tahle věc: Nakladač Schäffer Hoflader 2034. Pro mě je to prostě traktor, někdy taky bagr. Nebo traktor s bagrem? Ať už to řeknu tak, či onak, syn pokaždé namítá, že to říkám špatně. Asi jo. Ale na rozdíl od něj poznám, že je to červený.

Pro Bruder, což je německá značka, jsem se rozhodla proto, že syn je trochu demoliční četa. A tyhle modely (dělané podle reálných strojů) by prý měly něco vydržet. Proto, když balíček dorazil, jsem se trochu vyděsila. Plast. Jak si někdo může myslet, že to u nás vydrží déle jak týden, když to není beton?

Testovala jsem proto schválně o něco déle, abych mohla poskytnout pravdivou zprávu o odolnosti. A červený traktorbagr vydržel. Dokonce i moji manipulaci. Ano, tušíte správně – syn se s ním naučil zacházet dříve než já.

Auto je propracované do nejmenších detailů. V sadě k němu je panáček (figurka Bruder 2191), který má blonďaté vlasy a modré oči. Podle mě se jmenuje Helmut. Dále na fotografiích můžete vidět, že jsme si s Helmutem užili opravdu mnoho legrace. Podle chuti můžete na traktor přidělat buď, ehm, takový ten držák na palety (paleta je samozřejmě součástí balení), nebo, ehm, takovou tu lžíci, co má bagr.

Co ta věc umí:

  • Nastavení té věci vepředu (asi nakladače) do několika různých poloh s možností aretace
  • Natáčení přední části auta
  • Jezdit po písku, ve vodě, v blátě, a nezničit se
  • Přežít v naší domácnosti bez úhony
  • Zajistit bezpečí pro Helmuta – po vložení do kabiny je možno ho uchytit jakýmsi bezpečnostním pásem, takže pokud syn předstírá, že traktor je vrtulník, Helmut za letu nevypadne
  • Helmut má strašně moc kloubů, takže může otáčet hlavou, hýbat rukama a nohama, jak si jen dokážete představit. Podle mě tolik kloubů nemá ani manžel.

Co by umět mohla, ale neumí:

  • Kapota není otevíratelná. Pokud tedy do ní chceme Helmuta umístit, musíme s ním zacházet trochu nehumánně a vervat ho dovnitř oknem. Helmut je ale formát, Helmut si nestěžuje.

Super je, že hračky Bruder přímo vybízí k tomu, aby se do nich člověk zamiloval, a začal si dělat sbírku. Popelářská auta, hasičská auta, zemědělská technika (tybrďo, vážně těch kombajnů je tolik druhů?), postavičky, zvířátka – určitě i nějaká Gertruda pro Helmuta by se našla. Asi budu žárlit! Na e-shopu BruderLand je toho asi tak milion.

A teď už mrkněte, co hrdinný Helmut všechno dokázal: