Kdyby se úklid uměl dělat sám, popřála bych mu hodně štěstí, k Vánocům bych mu dala sadu hadříků a šla bych si vypít kafe. Jenže on to neumí. A tak u nás doma buď neuklízí nikdo, nebo uklízí manžel, nebo já. Akorát teda když uklízí manžel, tak pak stejně uklízím já, protože geny jsou potvora a moje maminka to tak dělala taky. I když mám humanitní titul ze státní univerzity a navštěvovala jsem přednášky s názvem „feministické teorie“.

Agentura, která spravuje online marketing pro Gorenje, měla tentokrát super nápad. Uspořádala workshop pro blogerky, na kterém jsem načerpala nemálo inspirace k recenzím. Velký palec nahoru za férovou rovinu, ve které se celá akce odehrála. Kdo se nemá za co stydět, ten si to může dovolit.

Co můžete čekat, když je recenze sponzorovaná formou produktu

Kromě informací o samotných recenzích (jak je psát tak, aby to byly vážně recenze, a ne jen skrytá reklama), jsme si odnesly i užitečné tipy k blogům jako takovým. A dopředu jsme si mohly vybrat, jaký produkt budeme chtít následně otestovat.  Já jsem dostala malý záchvat hysterické radosti, když jsem na jejich stránkách objevila, že nabízejí příruční parní čistič. Vždycky jsem si myslela, že tyhle věci jsou určené jenom pro britskou královnu nebo vlastníky ostrova na Maledivách, protože stojí víc, než ostrov na Kapverdách. A tohle bylo nejen docela levné i pro běžnou koupi, ale já se k tomu mohla dostat v rámci testování samozřejmě zdarma. Tak to jako u blogerek chodí, že jo. Cháá.

Co vám tedy teď můžu slíbit:

  • Technické informace a popis (v běžné rovině 🙂
  • Reálné fotky produktu
  • Moji osobní zkušenost s používáním parního čističe
  • Doporučení
  • Pokud možno objektivní závěr. To už je samozřejmě na důvěře, a já doufám, že ji u vás mám. Blbé věci prostě vracím a recenzi na ně nepíšu. To, že jsem si čistič rozhodla nechat, je první signál, že to blbě nedopadlo.

Co naopak slíbit nemůžu:

  • Porovnání s podobnými produkty – jednoduše proto, že nejsem velký testovací server a víc takových výrobků k dispozici nemám.
  • Slevu 😀

Technické informace:

Tlak páry: 5 bar

Nerezová ocel (myslí se vnitřní konstrukce, jinak samozřejmě najdeme i plasty)

Objem zásobníku vody: 1 l

Příslušenství: Čistící hadřík (2x), nástavec na okna, nástavec pro páru, nástavec pro čistící hadřík, malý kartáč (2x), popruh přes rameno, trychtýř pro doplňování vody

Délka připojovacího kabelu: 5 m

Rozměry (šxvxh): 49 × 39 × 39 cm

Rozměry zabaleného spotřebiče (šxvxh): 50 × 34 × 26 cm

Netto hmotnost: 2,9 kg

Brutto hmotnost: 5,2 kg

Příkon: 1.800 w

Další: Regulace výkonu páry, červený indikátor provozu

Proč uvažovat o parním čističi?

Ten, kdo má doma děti, asi ví, že udržet pořádek je nadlidský úkol. Částí proto, že děti objevují svět, tedy dělají bordel. A částí proto, že když ten svět radši objevujeme s nimi, než abychom uklízeli, po čase se to na celkovém stavu domácnosti projeví.  Takže je potřeba něco rychlého, co pomůže aspoň udržet hygienu, když už rezignujeme na rozházené hračky.

Buď na to můžeme jít klasicky „po staru“, vzít si kýbl, nějakou tu chemii a hadry. Jenže žijeme v době ekologicky uvědomělé. Vypouštět chemii do odpadu není úplně fajn, ale kam, třeba v paneláku, jinam, žejo. Pokud máte doma čističku odpadních vod, tak si to asi pohlídáte ještě víc, abyste si nechtěně nezabili přátelské bakterie, které vám čističku udržují v chodu.

No a pak právě oceníte právě páru – dezinfikuje velmi spolehlivě (říká se to, aspoň!) a neničí nám planetu. Ušetříte i za různé ty prostředky, které stojí přece jenom víc než kinder vajíčko, a když musíte vytírat pětkrát denně, je to znát.  Díky nástavcům, které Gorenje SC 1800 R má, se úklid taky výrazně zrychlí – jeden stroj použijete k více účelům.

První dojem

Trochu jsem se teda vyděsila, musím říct, když jsem všechny ty věci vyndala. Já nesnáším stavebnice a logické hádanky, protože schopnost něco logicky poskládat za sebou (na sebe, vedle sebe) postrádám. Nicméně jsem byla statečná a otevřela jsem návod. To jsem se vyděsila ještě víc, protože jsem získala dojem, že pára je nebezpečnější než dvě děti bez dozoru, a že vlastně jediný bezpečný způsob, jak páru používat, je ji nepoužívat. Nicméně. Dvakrát jsem se nadechla, vyzkoušela si připojit k sobě nástavce a uklidnila se, že je to dost jednoduché. Pak jsem si pořádně prohlédla bezpečnostní ventil a usoudila, že vypadá solidně, takže mi to v ruce asi nebouchne.

Do čističe jsem nalila vodu, do zásuvky jsem to teda radši ještě nedávala, a hodila si celý stroj přes rameno (díky popruhu se dá poponášet jako kabelka). Váha není úplně muší, ale při používání nemůžu říct, že by to byl problém – když si popruh hodíte křížem, nemáte pocit, že byste tahali něco těžkého. Na kila to vypadá mnohem hůř než ve skutečnosti.

Trochu mě zarazila délka kabelu – 5 metrů znamená, že pokud čistíte velkou místnost, musíte měnit zásuvky. Zároveň za sebou furt taháte ten kabel, že jo. Nezamotat se do něj a nezakopnout ale jde v pohodě, protože kabel se dá namotat do drážky. Pokud by byl ještě navíc samonabíjecí, byla bych úplně nejšťastnější, ale to bohužel není.

A jak už jsem říkala, nástavce jsou na pochopení jednoduché – jednou vyzkoušíte a už víte.

Trychtýř, kterým se do čističe lije voda, jsem našla až za dva dny, protože mladší si ho nepozorovaně odnesl do hnízda. Doporučuju odměřit si litr vody, třeba z rychlovarné konvice, protože nádobka na vodu pochopitelně není průhledná, a tak se těžko poznává, kolik vody je vlastně uvnitř. Když jí tam je moc, trychtýřem vám přeteče – což není úplně praktické, i když to není ani nic tragického. Přeplnit to každopádně nemůžete a výbuchu se tedy bát nemusíte.

Malé plochy a zákoutí

První, na čem jsem Gorenje SC 1800 R šla testovat, byla koupelna. A musím říct, že jsem se trochu zastyděla. Použila jsem nejdřív malý kartáč a objevila spoustu ošklivých věcí, které se skrývaly mezi úchytkami a obklady. To jsou taková ta místa, kam se hadříkem nedostanete, leda že byste do nich zároveň šťourali párátkem. Tlak páry je ale dokázal během vteřinky vyšťouchnout, vymýt a dezinfikovat. Najednou to u nás vypadalo jako v Grandhotelu Pupp a já pocítila nutkání pozvat si na návštěvu tchyni. Tedy alespoň co se těch úchytek týče. Plna nadšení jsem pak očistila i rychlovarnou konvici, a výsledkem jsem byla tak unešena, že jsem manželovi okamžitě začala posílat fotky uklizených prostor. A poslala jsem je i té tchyni.

No a dětská židlička? Naprosto geniální výsledek. Fakt.

Vyčistila jsem malým kartáčkem i žaluzie a bylo to fáááákt pohodlnější, než každou jednotlivou lamelu šmudlat hadříkem.  Sice i teď bylo potřeba řešit lamely po jedné, aby se nezlomily, ale bylo to mnohem rychlejší a stačilo jednou přejet + setřít do suchého hadru.

A co teprve radiátory! Tlak a pára vyhnaly všechny ošklivosti ven během vteřinky, pak už stačilo žebra jen projet čistým hadrem dosucha a bylo.

Malé plochy a zákoutí tedy čistič zvládl na jedničku – rychle, dobře a navíc si troufám říct, že v mnoha případech i nenahraditelně.

Obklady v koupelně

Po velkolepém úspěchu s malými plochami nastal čas na plochy velké. Na ty se používá velký kartáč, ideálně s nasazeným hadříkem (nečistoty se párou uvolní a hadříkem rovnou stírají). Pustila jsem se proto na obklady v koupelně a to už mi teda trochu ukápla slza dojetí. Ze samého emočního rozrušení jsem dostala migrénu a musela jsem si jít lehnout, ale poprvé po dvou letech jsme měli opět koupelnu jako novou. Od podlahy až ke stropu. A nebylo ani nutné, abych půl den neviděla děti a věnovala se každé dlaždici extra.

Vodní kámen, to je prevít

Jediné, v čem má u mě parní čistič trochu rezervy, je boj s vodním kamenem. Je možné, že to s ním prostě jen neumím, protože co jsem pátrala po internetu, někdo si páru na vodní kámen právě dost chválí. Já každopádně musela použít stejně chemii, která byla (v tomhle jediném případě) pořád rychlejší. Pára sice taky částečně kámen odstranila, ale blbě a trvalo to dlouho. Pokud máte nějaké tipy, čím to může být, ocením je v komentářích.

Podlahy

Gorenje SC 1800 R s násadou velkého kartáče a hadříku je lepší než mop a voda s jarem. Podlahy (máme plovoucí) pak navíc hezky voněly – tak jako dezinfikovaně a čistě. Nevím, jak to přesně popsat J Ale měla jsem z toho pěkně sterilní pocit a hřálo mě u srdce, že většina nepřátelských bakterií se šla právě klouzat. Ovšem někam jinam – na tu podlahu ne. Nepoužila jsem žádné leštidlo, takže neklouzala. Naprosto boží by bylo, kdybych měla k dispozici parní vysavač, který vysává a rovnou i vytírá, nicméně to už jsme cenově zase trochu jinde, takže tahle varianta mi bohatě stačí.

Okna

Okna. Ach, ta okna. Bylo to neskutečně rychlé, a my najednou viděli okolní svět. Tolik barev! Ne, vážně. Ani s klasickou stěrkou neumyjete okna takhle pohodlně – pára prostě umí. Nečistoty se rozpouští rekordní rychlostí a vy prostě jen stíráte. To ani nemluvím o tom horším způsobu, kdy máte k dispozici nějaký čistič oken, hadr a noviny. Ježiš. Z toho mám trauma, jenom když se to vysloví, mami!

U oken jsem ale řešila komplikaci v podobě vysrážené páry. V koupelně to nevadí, na podlahy taky ne (zachytí hadřík), ale okna jsem musela vypodložit hadry. Z podlahy se to setře, ale koberce člověk nechce mít totálně promáčené, protože té vody je docela dost. Navíc je samozřejmě špinavá. Šikovnější lidi by ale asi zvládli držet v jedné ruce parní nástavec a v druhé ruce hadr, kterým by špinavou vodu rovnou odchytávali, tudíž by jim nekapala na zem a na stěny. No, tak mě to prostě nenapadlo, no. Bóže.

Na přeleštění jsem pak už použila jen suchý hadřík. No a pak jsem plná euforie nalepila na okna vánoční dekorace z papíru. Lepidlem v tubě. Protože na emiminu psali, že to jde dobře dolů vodou s jarem. A co teprve párou, že jo!

Další možnosti použití

Popravdě, fakt tomu úklidu zase nedám tak moc. Ale asi by bylo dobré zmínit, že tímhle výčet funkcí parního čističe končit nemusí, i když já jsem se na tom zasekla. Manžel třeba parádně vyleštil přední sklo auta a vyčistil palubku. Někteří používají páru na osvěžení košil. Fantazii se meze nekladou, nicméně si vždycky dejte pozor, jestli náhodou povrch, který chcete čistič, pára nezničí. Takových povrchů není moc, ale jsou – přece jen je to voda, vysoká teplota a celkem vysoký tlak.

Spotřeba vody

Čekala jsem, že litr vody bude hned pryč a budu pořád doplňovat. Naštěstí to tak nebylo a v pohodě jsem s jednou nádržkou vytřela celý byt, případně umyla všechna okna. A ještě mi zbylo. Na horší časy, třeba.

Tajemná kontrolka

Po nalití vody se musí pára nejdřív vytvořit, tzn. voda se musí zahřát. To trvá nějakou dobu, ale není to o moc delší, než když třeba zapnete rychlovarnou konvici. Když navíc vodu nalijete do nádržky už vařící, proces se urychlí. Pak se stane to, že jedno určité signalizační světýlko, které svítí oranžově, začne svítit zeleně.  A to je znamení, že můžete začít čistit.  V návodu se taky píše, že když se během čištění změní zelená na oranžovou, máte zase chvilku počkat. Mně se ale stávalo, že toto nastalo třeba dvakrát do minuty – a tak jsem se prostě rozhodla to ignorovat. Lehce jsem tím asi snížila potenciál čištění (pára nebyla tak horká), ale na výsledku jsem to nepoznala. A kdybych měla pokaždé poslušně čekat, to už by byl fakt rychlejší ten hadr. Plánuji nicméně vznést dotaz, zda se jedná o závadu, nebo je to normální, nebo jsem zase něco dělala blbě.

Verdikt

Plusy

+ ekologičnost, ekonomičnost

+ snadné použití, časová úspora

+ vyčistíte i prostory, které jsou běžně špatně přístupné

+ široké možnosti použití

+ bezva cena v porovnání s hi tech super profi velkými přístroji (přibližně 3. 500 Kč v závislosti na obchodu a akcích)

+ kompaktní rozměry

Mínusy

+ Omezení délkou kabelu (5m)

+ kabel není samonavíjecí

+ některé povrchy páru nesnesou (já na takové zatím nenarazila)

+ pára kondenzuje a je potřeba ji průběžně zachytávat hadříkem (v koupelně není problém, v ložnici trochu jo)