Věděli jste, že když se chcete projet po Vltavě lodí, nemusí vás to stát majlant, ani nutně nemusíte mít bohatého strýčka? Já jo. Naposledy jsem ale přívoz Pražského dopravního podniku využila, když jsem byla mladá, naivní, a věřila jsem, že jízda na kole mi udělá hezčí nohy. Neudělala, měla jsem na nich hrozně hnusný puchejře. A pan převozník, co mi kolo na loď dával, mi ho píchnul. Ale to jsem asi odbočila.

Starší syn už delší dobu toužil jet po moři lodí. Byl to docela jednoduchej úkol, protože on si myslí, že Vltava je moře. Takže jsem udělala super plán na neděli, a hle! Bylo to boží. Pokud se inspirujete a děti zrovna budou mít dobrou náladu, nebudou mít hlad, nebude se jim chtít čůrat, bude ideální rosný bod, hvězdy vám budou nakloněny a na Zemi spadne asteroid, možná si to i užijete. Až na to šlapadlo na konci. To prostě bude strašný a ještě strašnější a nejde to jinak, pokud bude mezi posádkou aspoň jedno dítě mladší osmnácti let. Smiřte se s tím, rodičovství je radost a chtěli jste to.

 1. Na přívozy Pražského dopravního podniku vám stačí jízdenka nebo Lítačka a jejich jízdní řády najdete tady. Doporučuju zaměřit se na bezbariérové spoje, tam se snáz dostanete i s kočárkem. Ale nosítko nebo šátek bude větší jistota. Nikdy nevíte, kolik kočárků se vecpe na palubu před vámi. Pak byste měli smolíka a museli čekat. Intervaly naštěstí nejsou moc dlouhé a mezitím můžete u břehu krmit kachny.
 2. My jsme vyrazili ze zastávky Kotevní. Manžel vytrvale tvrdil, že nejblíž to bude z Anděla, ale já jsem si pořádně prostudovala mapku a neměl pravdu. A já jsem se mu za to nijak nevysmívala. Taková jsem já! Nemohl si vybrat lépe.
 3. Chtěla jsem, aby mě manžel vyfotil na ty internety. On to nemá rád. Tak mě vyfotil s prstem. Takový jen on! Nemohla jsem si vybrat lépe.
 4. První přijela loď směřující na Císařskou louku. Tam jsme nechtěli. Převozník měl dredy a vypadal, že jeho zahrádka je hodně zelená. Syn se nadchnul, že viděl opravdového piráta, ale špinavýho. Zvolal to nahlas, převozník se urazil a odjel.
 5. Další loď už byla naše. Převozník byl velmi solidní a upravený pán ve středním věku, který neustále sděloval instrukce. Všichni se nahrnuli na jednu stranu lodi (podle instrukcí). Dalších deset minut jsem strávila ve smrtelné hrůze, že se loď určitě převrátí a sežerou nás delfíni. Celých těchto deset minut starší syn pištěl nadšením a mladší okouzloval turistky v mini sukni. Manžel předstíral, že se na ně nedívá.
 6. Vystoupili jsme a na hladině nás přivítala malá labuťátka s matkou. Deset minut jsem pištěla nadšením a pořídila 234 fotografií miniaturních labutí. Pak jsem v rychlosti cvakla i děti, aby se neřeklo.
 7. Na Náplavce je spousta dveří. Dobrodruzi mohou zkoumat. Některé nejsou zamčené, ale nelezte tam. Já jsem manželovi říkala, že se to nedělá.
 8. Pěšky dojděte na Žofín, kde si můžete vybrat ze tří půjčoven šlapadel. My si vybrali Slovanku (nejmenší fronta). Pak jsme zjistili, že ještě menší fronta byla na Smetanově nábřeží, kde mají i Aqua zorbing Přehled půjčoven třeba tady.
 9. Rozhodně vybavte malé děti záchrannou vestou. Smějte se jim, a pak jim tu vestu stejně sundejte, protože v ní vám tak akorát vyklouznou. Prostě je pevně držte za nohu, celou dobu. Nedoufejte, že na šlapadle vydržíte dvě hodiny. I necelá hodinka bude úspěch a vlasy budete mít šedivé (pokud vám hrůzou nevypadají).
 10. Pokud vás chytne chuť na zaslouženou odměnu po sportovní aktivitě, dojděte si na zmrzlinu na Újezd. Angelato je mňam!
 11. Pak už ale určitě jeďte domů a nalijte si korbel vína. Dobrého pomálu, chápete, ne?