Když mi napsala Markéta z mamacoffee, jestli bych nechtěla otestovat jejich novou bezkofeinovou kávu, první myšlenka byla: Proč mi berou kofein? Aha, protože jsem máma. No, dobře. Kdo kojí, tak by ho mohl vynechat. Jenže já chci kojit dlouho! A zároveň chci přežít, takže… kolik šálků je ještě při kojení v pohodě? Vypátrala jsem to. A odpověď mě potěšila!

Podle odpovědi laktační ligy, která reagovala na dotaz podobně zoufalé matky, jako jsem já, se to má takhle: „Po šálku kávy se kofein rychle vstřebává do krve matky a pak se pasivně šíří přes epitelové vrstvy mléčné žlázy. Kofein se v MM objeví do 15 minut od spotřeby a do hodiny dosahuje vrcholu. Koncentrace  kofeinu v MM dosahuje méně než 1% hladiny kofeinu v krvi matky. Konzumace 2-3 šálků denně nepředstavuje pro dítě zátěž. Při častějším pití kávy se však kofein v těle matky může kumulovat. Při pití velkého množství kofeinových nápojů se můžou u dítěte objevit příznaky podobné jako u dospělých – podrážděnoust,poruchy spánku. Odborníci a organizace věnující se kojení nepovažují konzumaci běžného množství kofeinu za překážku kojení. V období kojení by neměla denní dávka kofeinu přesáhnout 300 mg (2-3 šálky denně).“ Zdroj tady.

Což je dobrý, protože já si dělám kafe slabé (abych mohla usrkávat celý den), takže snad závisláka ze svého kojence nedělám. S gustem jsem tedy začala s testováním kofeinové varianty – vám dám ale do soutěže radši jen tu bezkofeinovou, protože co kdyby náhodou, že jo. Chachacha. Matky jsou potvory!

Takže upřímně. Potřebuju hlavně udržet oči otevřené, i když toho za noc naspím ještě o něco méně než netopýr (ti v noci nespí vůbec). Kokain je drahý a sehnat ho trvá dlouho. Proto nemám problém udělat si instantní kafe, které vlastně vůbec není kafe. Jednu dobu jsem měla záchvat těžkého hipsterství, trochu jsem studovala, co vlastně příprava dobré kávy obnáší, a pořídila jsem si tzv. french press. Čtrnáct dní jsem si v něm veledůležitě připravovala mletou kvalitní kávu a tvářila jsem se u toho moderně. Pak mi to syn rozbil, já si řekla, že to instatní kafe je stejně rychlejší, a šla jsem si koupit kofeinové granule s kávovou příchutí, protože byly levné.

Jako svatební dar jsme ale dostali moka konvičku. Rok ležela ve skříni, teď jsem se rozhodla ji poprvé vytáhnout, překonat strach a použít ji. Připadá mi totiž jako takový malý papiňák. Když jsem k ní hledala návod, našla jsem i hororové příhody o výbuších, ale co by pro svoji posedlost člověk neudělal. Takže když teď v moka konvičce vařím, prostě jen držím syny co nejdál od kuchyně, psovi nasazuji nehořlavý obleček a v mobilu mám předmáčkuté číslo na manžela, hasiče a uklízečku (což je vlastně všechno ten manžel).

Co jsem tedy ochutnala? Káva se jmenuje Brazil Fazenda Santa Mariana. Namleli mi ji tak, abych ji mohla připravit v moka konvičce, a já se odvážně pustila do přípravy.

​​

Výbušná věc se připravuje k akci.
Kafe jsem nabírala plastovou lžičkou. Nevím proč. Asi proto, že u homeopatik se to musí?

A jak to dopadlo? Já nevím. Na obalu se píše, že káva má plnou chuť kakaa, nugátu a černého rybízu, nízkou aciditu (asi že je míň kyselá než já po ránu) a plné tělo (jako každá správná maminka). Podle mě vážně hodně záleží na tom, jak dobře kávu připravíte. Napoprvé měla takovou připálenou chuť, protože já a moka konvička a vůbec já a vaření. Napodruhé už jsem to vychytala a chutnala hodně dobře. Nebyla nijak přehnaně fajnšmekrovská (tedy hnusná, což ocení jen znalec), ale zároveň bylo prostě znát, že to je opravdová KÁVA. Rozhodně je i silnější, než to, co do sebe jsem zvyklá ládovat, takže stačí malý šálek a člověk může lámat skály a vychovávat děti.

Když se pokusím potlačit svoje nutkání být buran a zkusím se soustředit, tak jo, všechny ty chutě, co o nich píšou, tam asi fakt jsou. Mňam. Zároveň tam ale cítím i chuť mládí, rebelství, svobody a tak vůbec.  Esence saponátu podle mě zmizí, až se naučím mýt nádobí.

Další na řadě byla BIO Káva bez kofeinu Peru Gr. 1 Swiss water process (vůbec nevím, co to znamená, ale píšou to na etiketě).

Tahle dobrá, i když trochu placebo káva, čeká na tři z vás!

Chutnala velmi příjemně. Jako káva s kofeinem. A to byla ta zrada! Člověk je zvyklý, že se napije a za chvíli už vypadá zase jako normální člověk bez dětí. A tak mě syn musel ten den odpoledne vzbudit v tramvaji.  No a protože vás mám ráda, nabízím třem z vás 100g balení téhle vychytávky. Stačí, když mi do komentářů pod tento článek nebo na FB napíšete, jestli je mamacoffee německá, britská, francouzská nebo česká firma. Najdete to u nich na stránkách 😉 Správné odpovědi pište do 23.6., fanděte mi na fejsbůku, ideálně i sdílejte článek (to není podmínka!) a já vám budu držet všechny palce, co mám (jako máma mám hodně rukou, takže i palců).