Byli jsme v knihovně. Já jsem se tam pohybovala nenápadně a plaše, protože jsem jim nedávno ztratila knihu s názvem „Vyvolená.“ Tudíž se cítím trapně. Ne za to, že jsem ji ztratila, ale za to, že tohle čtu. Mladší krkal, trhal leporela a starší si vybíral podle svého gusta. Normálka. Pak mi strčil pod nos nějakou stránku a zeptal se, co se tam píše. „Slizová sopka a laboratoř prdu,“ říkám bezmyšlenkovitě. „Tak to chci!“ Nadšeně vypískl. A tak to celé začalo.

Tenhle příspěvek píšu hlavně proto, protože jsem hodná a myslím na vás. Nemůžu dopustit, aby ještě někdo další udělal při výrobě slizu stejnou chybu jako já. Tolik zoufalství už by totiž svět neunesl a propadl by se do vlastního středu, nebo aspoň do hlubin, jako Atlantida nebo moje prsa po dvou dětech.

Užijte si obrázky a berte ta varování vážně, jo? PRVNÍ VAROVÁNÍ: NIKDY S DĚTMI NEVYRÁBĚJTE SLIZ! (Je mi jasný, že ten sliz okamžitě vyrobíte. Užijte si to. Cha.)

Kniha vypadá takhle. Kdybychom byli ve středověku, navrhla bych její zařazení na seznam Index librorum prohibitorum (takové ty knihy, které když jste četli, tak vás upálili). Podle mě už v ní chybí jen podobizna Hitlera, pak už by byla dokonale ďábelská a v noci by produkovala sliz samovolně a možná by i zabila sousedovic křečka. Teď koukám, že to vydal Svojtka. Jak jen mohli:

fakt slizká a smradlavá kniha pokusů

K výrobě slizu budete potřebovat:

  • 120 ml PVA lepidla
  • půl lžíce jedlé sody
  • potravinářské barvivo (POZOR: NEDÁVEJTE HO TAM! Použijte radši pouze třpytky).
  • půl lžíce roztoku na kontaktní čočky S OBSAHEM KYSELINY BORITÉ
  • děti, které milujete (čím víc, tím líp – my jsme si půjčili i mou budoucí snachu)
  • mísu, kterou nenávidíte
  • vařečku, kterou vás řezali jako dítě, takže ji taky nenávidíte, nebo lžíci na míchání
  • kapesníky (až budete brečet)
  • foťák (protože tohle by vám nikdo neuvěřil)
  • nový byt (až po pokusu, zásadně ne před ním)
domácí výroba slizu

KROK 1: Do mísy nalijte lepidlo.

jak vyrobit sliz

KROK 2: Přidejte jedlou sodu a zamíchejte.

domácí výroba slizu

KROK 3: Přidejte pár kapek potravinářského barviva. A teď jako pozor. My jsme nesehnali tekuté, ale sypké barvivo. Nedali jsme ho tam pár, ale spíš tak půl pytlíku. To byl podle mě přesně ten moment, kdy se to potento. Takže to nedělejte, a jestli se máte rádi, přidejte barviva opravdu MÁLO! A nebo, ještě líp, použijte něco, co nebarví. Třeba třpytky. Zamíchejte.

jak se vyrábí sliz

KROK 4: Přidejte roztok na kontaktní čočky a zamíchejte. Směs začne skoro okamžitě slizovatět. Míchejte, míchejte a plačte. Už se to blíží.

návod na výrobu slizu

KROK 5: Fáze hnětení. Teď přichází to nejlepší, neboli nejhorší. Někdo musí do směsi zabořit ruce a hníst. „Mami, a jak se to správně hnije?“ Zeptal se mě syn. Připravte se na výrazy plné hysterického zhnusení a hysterické radosti.

KROK 6: Fáze čištění. Avatar. Micelární voda. Žlučové mýdlo z DMka. Nebo rovnou benzín a sirky. Chápete, ne? (Teď mě tak napadlo, rozhodně si nelijte benzín na ruce a nepodpalujte se. To měl být vtip. Když už, tak podpalte ten obývák. A to taky nedělejte). Každopádně, tohle je přesně ten důvod, proč použít jen třpytky, a nebo opravdu MÁLO barviva. Jinak to vyhodíte a budete muset sliz dělat znova (jako my…)

Tak slizu zdar. A neříkejte, že jsem vás nevarovala!