Dostaly se mi do ruky dětské instantní (ale kvalitní) kaše HUMANA. K otestování. Primárně se tedy dostaly do ruky synovi, což byla asi zásadní chyba. Každému je totiž jasné, že když má něco v ruce náš zkoumavý syn, tak to okamžitě rozbalí, rozsype, rozdupe, zamete, znovu rozpráší a nakonec po tom uklouzne a rozplácne si zadek o psí misku. Co se dalo jsem ale zachránila, takže…

…Přiznám se, že jsem byla chvilku na vážkách, jestli jako taková instantní kaše není málo „super“, jestli bych neměla na blogu psát spíš o tom, co je nejvíc doma dělané, ideální a navíc to dítě jen tak mimochodem naučí násobilku. No, neměla. Protože taková prostě nejsem. Snažím se, ale neznamená to, že u nás doma je Hollywood, dítě čůrá modře a v životě by nepozřelo něco jiného, než zeleninu. Prostě ne. Líbí se mi, když maminky dělají dětem všechno doma samy, jsou šikovné a daří se jim, navíc jim to ani vlastně nedá moc práce. A občas se o něco takového taky pokusím. Ale jak myslíte, že jsem začínala s příkrmy? No jasně. Skleničky a instantní kaše. Tak jsem se bála, že bych mohla něco připálit, otrávit nebo znehodnotit pouhým pohledem, že mě ani tu kaši nenapadlo dělat samotnou! A to, co chci říct, je:  Jestli to máte taky tak, hlavně si to nevyčítejte. Neznamená to, že vaše dítě zůstane vývojově sto let za opicemi, vás sebere sociálka a manžel půjde do dětského domova! Spíš to prostě znamená, že budete v klidu, a místo starostí s recepty prckovi třeba ušijete látkového medvídka. A na dovolenou k moři s sebou nebudete muset tahat špajz a sporák.

Abych zase nebyla až takový rebel, tak ale odsaď pocaď: Asfalt ani čokoládu na vaření (v kuse) svoje dítě jíst nenechám. Když už čas od času dostane párek, je to párek kvalitní, s vysokým obsahem opravdového masa, nikoliv separovaných krysích ocásků. A stejné to je i s kašičkami. Domácí jsem zvládla jen krupicovou, jinak jsme většinou měli kašičky kupované. Při nákupu jsem se vždycky rozhodovala hlavně podle toho, která z nich neobsahuje přidaný cukr.  Protože jak všichni víme, cukr i z klidného dítěte dokáže v relativně krátkém čase vyrobit hyperaktivního králíčka. V době, kdy jsem začala sbírat odvahu k samostatným experimentům a zjišťovala, že to podomácku vlastně není vůbec složité a nakonec to vyjde i výrazně levněji, syn přestal kaše chtít. Tak trochu jsem tedy počítala s tím, že nakonec budu výrobky HUMANA testovat sama, zatímco on bude polykat klobásu.

Jelikož se ale synovy preference mění jako aprílové počasí, vlastně mě ani nepřekvapilo, že nakonec k obědu zblafnul špenát a k večeři se uvolil ochutnat i tu kaši. Vybrala jsem pro něj vícezrnnou obilnou kaši s lupínky, která je vhodná pro děti od osmého měsíce.

Přiznám se, že jak už jsem v míchání těchto věcí trochu vyšla ze cviku, chvíli jsem si říkala, že jsem fakt extrémně levá. Problém mi činilo i otevřít krabičku a pak sáček. A ne, není to nedokonalostí toho balení, bohužel. Když jsem se do krabice konečně dostala, polovinu jsem si vysypala do bačkory, pak jsem se rozbrečela, protože jsem nedokázala odměřit 200 ml, ale nakonec mě osvítil duch svatý a kaši jsem namíchala. Dokonce jsem i využila její neochucenosti a řekla jsem si, že se odvážu a sama ji dochutím. Přilila jsem tedy do ní ještě zbytek rozmačkaných jahod s mlékem, které synovi předtím připravila babička.

A bylo to dobrý! Kaše s lupínky synovi moc chutnala. Vypadá to, že vyzkoušíme i některou další – v nabídce je třeba mléčná vícezrnná s jogurtem, jahodami a malinami, nebo například obilná kaše rýžová.

Příprava: Pro průměrně šikovné lidi celkem jednoduchá. Pět polévkových lžic kaše v prášku se zalije buď 100 ml vody a 100 ml mléka, nebo 200 ml vody a lžičkou rostlinného oleje, nebo 200 ml pokračovacího mléka. Jak je dětská ctěná libost (nebo taky co špajz dá). Voda by měla být převařená a ochladlá na teplotu asi 50 stupňů Celsia. Což je podle naší babičky přibližně teplota vody na nádobí. Které za mě ale myje myčka. Takže vůbec nevím. Tak jsem tam prostě něco nalila a řekla jsem si, že když to není led, tak to půjde.

Hodně kladně hodnotím konzistenci. Kaše nejevila po umíchání žádné známky hrudkování, rozmíchala se opravdu snadno a téměř okamžitě do hladka. V porovnání s kašemi, které jsem kupovala dřív, to byl velký rozdíl.

Naprosto na jedničku je chuť. Opravdu není poznat, že by kaše byla prášková, navíc se dá dochutit takřka čímkoliv. Ovoce ji přirozeně dosladí, a pokud jste milovníci cukru, jako já, můžete ji nakonec dorazit třeba s medem. Pokud hledáte něco fakt dobrého, kvalitního a nechcete jen oslazenou hmotu divné konzistence, můžete s klidem sáhnout po této značce.

Podle informací od výrobce jsou kaše HUMANA vhodné pro hypoalergenní výživu a výživu při intoleranci laktózy. Obsahují všechny možné vitaminy, jsou eko bio a tak dále, alespoň co se týká původ surovin. Líbí se mi hlavně informace o šťastných kravičkách, jejichž mléko je do mléčných kaší zpracováváno. Když není ve stresu kravička na pastvě, nemusíte se pak tolik stresovat ani vy, že ano. Jde tedy určitě o dobrou volbu v případě, kdy volíte instantní kaši a hledáte takovou, která je kvalitní a „společensky zodpovědná“. Pokud zvolíte variantu nemléčné kaše, vyhnete se i palmovému oleji – ty mléčné ho bohužel obsahují.

Balení 200g mnou testované kaše vystačí přibližně na 9 porcí a na Feedo.cz stojí 83 Kč (zde se dá objednat). Kromě toho se dá sehnat i ve vybraných drogeriích DM a lékárnách.

Budu ráda, pokud mi napíšete, jak kaše HUMANA chutnaly vám a vašim prckům! A teď pozor, překvapení: Vyhrát je můžete třeba tady u mě v soutěži! Stačí, když budete na facebooku fanouškem stránky Supermatka.cz a na e-mail jsem@supermatka.cz nebo do komentářů pod tento příspěvek na facebooku napíšete správnou odpověď na otázku:

Kolik mléčných kaší má ve své nabídce společnost Humana (www.humana.cz)? 

Odpovědi posílejte do 29.12.2016 (včetně), 30.12.2016 pak vyhlásím vítěze. Výherce získá balíček nejoblíbenějších dětských kaší HUMANA, což jsou tyto: obilná kaše vícezrnná s lupínky, mléčná kaše vícezrnná s jogurtem, jahodami a malinami, obilná kaše rýžová BIO.

Mňam!